भाषाएँ

তুৰৗ/1

আমিনগেকগৰে হাতৰৗনি জাগা

ইদৗ দাদেংগৰেলা যাৱা পথনি তাৰি ঘেপানি আছে। হামাবাগে Rs. ২০০ লাগে, এক দিন বক্রা। এই সাতৰানি জাগানি তই নিজৗলৗ পাহাড় উঠৗ পাংনিৰৗ চেহতাকে চাবা পায়। ৰাতিৰৗ থাকিবৗগে তই খপ্রা কিনিবৗ পায় আৰ জাতলৗ খাৱানগ্লৗ চাতিয়ৗ চাবা পায়। বাহাৰলা খাৱানগ্লৗ নেবা নাদে। তগে ভিতুৰ থিকি কিনিবৗ লাগে। উদৗনি আখলি ঘৰ, মুতঘেৰ আৰ গাৱ ধোৱা আছে।
ঝৰা আৰ গাং

তুৰৗনি আৰ কাসাকাচিনি বাখাৰ ঝৰা আৰ গাং আছে, আৰ তাউনলৗ বাহাৰনিও আছে। তই বৗলৗচৰানি আৰ পানী কৰানি বেল খেলাবা পায়। তই ভান্দ্রা খাবা যাবা পায় বা হাত্রিবৗও পায় আৰ পানীনি ডাঙ শিল বা ধাপ থিকি সলসলাকে ঝাপ দেবা পায়। নাম কৰা ভান্দ্রা খাৱা জাগাগ্লৗ হুছে, ছিব্রাগৰে, পেলগাৱাৰি, গানল, তেবৰংগৰে, ৰং'বাংদাৰে, ৰমবাগৰে, বানসামগৰে, সিসেব্রা, ৱাৰিবেক, মেসাকদাৰে আৰ বাখাৰ আছে।
গাছ পাহাড়

তুৰৗৰৗ আদাৰা পাহাড় দিয়ৗ ঢাকা। কিন্তু মৗন বাৰতে আছে বেদেন থাকিবৗগে আৰ কাত বক্রা পাহাড়গ্লৗ দিনি দিনি শেষ হয়া যাবা লাগিছে। ছাল গাছ, সিগুন গাস আৰ ৰবাৰ গাছ লাগাবাগে মৗনগ্লৗ পাহাড়গ্লৗ চাফা কৰে আৰ হাগ্রা খাবাগেও। পাহাড়গ্লৗনি বুগৰি-সুগৰি, উৰিসাতি, বনা ফুল, গাসনি যালা ফুল আৰ আলগা খাৱা শাক-পাতাগ্লৗ ভৰা।

শিল-গাতা

তই কুনুদিনৗও শিল-গাতা নৗইদেখে হুলে আৰ দূৰলৗ শিল-গাতাগ্লৗ যাবাগে সুমৗয় নাথাকিলে, তুৰৗলৗ মাইদুনি একৰা আছে, যিদৗ তে'তেং শিল-গাতা কে কয়।

তুৰৗ বাজাৰ
বাজাৰ কুৰিবৗগে ইদৗ গাৰ শিলচলৗ একৰা বেক চৗয়ৗ খুব ভালা জাগা, হাজাৰলা হাজাৰ মৗনগ্লৗ বছৰে-বছৰে আহে। ইদৗ গাৰ শিলচলৗ কিনৗ-বেচা কৰালা মৗথৗই জাগা।

নাজিঙ বাজাৰ
ইদৗ একৰা নাম কৰা হাত জাগা, সগল শুনিবাৰে। ইদৗ আদত বাজাৰ থিকি সাৰে তিন মৗল হুবো। ইদৗনি গাৰ শিলচলৗ এভায় অভায় থিকি কিনৗ আৰ বেচা মৗনগ্লৗ সগল ভলায় আহে। ইদৗনি বাজাৰ কুৰিবৗগে খুব জুত পায় আৰ ঝুক লাগে। পথলা দুই দিগি অতগ্লৗ আৰ দোকানগ্লৗ হাৰিকে থুবো বুসিবো। ইদৗনি খুব জুৰ লাগে, ৰংতামসা লাগে আৰ ভালা লাগে। ৰকা শাক-পাত আৰ বাহাৰ থিকি আহা কাপোৰগ্লৗ কিনিবৗগে ইদৗ খুব ভালা জাগা।

নাখাম বাজাৰলা ইদৗ হিদুললৗ বেদেন নাম কৰা আৰ তুৰৗ বাজাৰলা পাছে আসে। শাক-পাত, ফল, মাচাং আৰ নানানতা মাছগ্লৗ পায়।

আগপাটা<<<