भाषाएँ

তুৰৗ/0

তুৰৗনি তিকচি দিয়ৗ বেৰান

হাত জাগানি লৗয়সৗন থাকা তিকচিগ্লৗ তুয়ৗৰকে থাকে। তিকচিগ্লৗনি তিকচি লিখা নৗইকৗ বেদেন পথওনি তিকচি ধুৰিবৗ সহজ নাহয়। তাউননি তিকচি থোৱা জাগা থিকি তই একৰা ধুৰিবৗ পায়। শুমও বা বলেৰে তিকচিগ্লৗ দিনুনি Rs. ২৫০০ পৰে। অতগ্লৗ দাম বেদেন অত নেৱাৰা ভালা বুদ্ধি নাহয় আৰ তুৰৗৰৗ তাৰি জাগা বেদেন অতৰা তগে বেক জাগা ভায় নেবা নাপায়।

তাউনলৗ বাহাৰনি

তুৰৗনি সাৰা দিন জাগা চাৱা পাশে বা বাজাৰ কুৰিয়ৗ মুজুন এক দিনৗ একৰা ঝৰা ভায় যা, মনত ৰাখিবৗগে। তই ভান্দ্রা খাবা যাবা পায়, মাছ ধুৰিবৗ বা গাৱ ধোবা পায়। তগে ৰং হয়া আৰ উতখাতকে ৰাখিবৗগন তুৰৗনি খুব বাখাৰ আছে!

হাতৰৗনি জাগা
এলা তুৰৗনি আৰ কাসাকাচিনি দুইদৗ সাতৰানি জাগা আছে, কাপোৰ খোলিয়ৗ চুব্রিয়ৗ মুজুন তুতাৰা যাৱাবাগে জাগাৰা তাম্তে ভালা।

গানধি পাৰাক:
ইদৗ একৰা জাগা যিদৗনি কাম-চাম নাৱা দিন ভলা তই সোমাশগ্লৗ বা ঘৰ মৗনগ্লৗ লগে খুব ভালাকে সুমৗয় যাৱাবা পায়।

টেকা দেবা লাগা:
Rs. ২০০/-, ডাঙগ্লৗলৗ বক্রা, আৰ Rs. ২০/- চাৱাগ্লৗলৗ বক্রা।

দূৰআমা কলেবলা বাৰানি আৰেকৰা আছে।

সুনদাৰে হতেল

হতেল
তুৰৗ দুইদৗ খুব ভালা হতেল আছে।

ৰিকমান
ইদৗ ঘৰমৗনগ্লৗলৗ হয় আৰ বাজাৰনি আছে, আদত বাজাৰৰা খুব অৗৱৗলকে দেখয়। ইদৗনি AC খপ্রা আৰ AC-নাৱা খপ্রা আছে। ইদৗ পাৰতি দেবাগে ভালা জাগা। তই দিনউনি বেৰেয়া মুজুন হুৰৗন হুলে, সিড়ি নাউঠিকে উফুৰ ভায় তোলিয়ৗ নেৱা জাগা আছে। ইদৗনি ডাঙ খপ্রা আছে আৰ খাৱান খাবাগে AC-লৗ খপ্রা আছে, যিদৗনি রেয়া-ঠেৰেয়া জাগা চৗয়ৗ হুৰৗন হোৱাগ্লৗ ভালা খাৱান পাবো। মাটি-তালানি বেক জাতলা দোকানগ্লৗ আছে।

সুনদাৰে
ইদৗও বাজাৰনি আছে। ইদৗনিও AC খপ্রা আৰ AC-নাৱা খপ্রা আছে। সিড়ি নাউঠিকে উফুৰ ভায় তোলিয়ৗ নেৱা জাগা আছে আৰ খাৱান খাবাগে AC-লৗ খপ্রা আছে, যিদৗনি ৰাতিৰৗ ৰং সবাগে আৰ নিজৗলৗ মন খাৱাৰা লগে খাৱান খাবাগে খুব ভালা জাগা। সেসটা নাহয়, কিন্তু খাৱানগ্লৗ খুব ভালা বেদেন বাখাৰ দৰ হবা লাগে। ৰং হয়া খা! মাটি-তালা আৰ এক-তালানি নি বেক জাতলা দোকানগ্লৗ আছে।